Pioneers in the industry, we offer gi corrugated roofing sheet, 0.50 mm gi sheet, 0.80 mm gi sheet and 10 mm gi sheet from India.






₹ 85 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness Of Sheet | 0.50 mm |
| Material | GI |
| Length | 8 ft |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |
| Corrosion Resistant | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 3 ft |



₹ 85 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | GI |
| Length | 10 ft |
| Width | 4.5 ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |



₹ 85 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness | 0.80 mm |
| Material | GI |
| Length | 12 ft |
| Width | 4 ft |
| Country of Origin | Made in India |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Rectangular |
| Color | Silver |



₹ 85 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Material | GI |
| Length | 12 ft |
| Width | 4 ft |
| Usage/Application | Residential |
| Color | Silver |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 10 mm |
Raghvendra Kumar B (CEO)
Sri Raghavendra Enterprises
No 80/1, 22nd Cross, Govindrajanagar, Bengaluru - 560040, Karnataka, India


