Our product range includes a wide range of jindal roofing sheet, jindal 0.60 mm roofing sheet, jindal aluminum roofing sheet and jindal blue roofing sheet.




₹ 40 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 0.45 mm |
| Brand | Jindal |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Length | 10 ft |
| Material | Galvanized Iron |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Green |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Rectangular |



₹ 40 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 0.60 mm |
| Brand | Jindal |
| Length | 12 ft |
| Width | 4 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Green |
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 40 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 0.60 mm |
| Length | 12 ft |
| Material | Aluminium |
| Width | 4.5 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Grey |
| Brand | Jindal |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 40 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 0.50 mm |
| Brand | Jindal |
| Length | 8 ft |
| Width | 4.5 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Blue |
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Rectangular |
Raghvendra Kumar B (CEO)
Sri Raghavendra Enterprises
No 80/1, 22nd Cross, Govindrajanagar, Bengaluru - 560040, Karnataka, India


