Wholesale Trader of a wide range of products which include polymac polycarbonate sheet, tuflite polycarbonate sheet, transparent polycarbonate roofing sheet, polycarbonate roofing sheet, lexan polycarbonate roof sheet and lexan transparent polycarbonate sheet.








₹ 50 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 4 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Features | Tamper Proof |
| Color | Blue |
| Transparency | 40 % |
| Length | 11800 mm |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 2100 mm |



₹ 70 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 6 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Transparent |
| Features | Weather Resistant |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Length | 11800 mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polycarbonate |
| Width | 1070 mm |
| Shape | Rectangular |



₹ 70 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 2 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Features | Water Proof |
| Length | 8 feet |
| Color | Transparent |
| Transparency | 80 % |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 4 feet |



₹ 70 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness | 3 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Features | Tamper Proof |
| Length | 10 feet |
| Color | Transparent |
| Transparency | 80 % |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 4 feet |



₹ 60 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness | 4 mm |
| Features | Tamper Proof |
| Transparency | 80% |
| Color | Blue |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Lexan |
| Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |



₹ 60 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness | 10 mm |
| Features | Tamper Proof |
| Transparency | 90% |
| Color | Transparent |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Lexan |
| Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |


₹ 60 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness | 6 mm |
| Features | Tamper Proof |
| Transparency | 80% |
| Color | Transparent |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polycarbonate |
| Brand Name | Lexan |
| Shape | Rectangular |


₹ 60 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness | 3 mm |
| Features | Tamper Proof |
| Transparency | 80% |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Warranty | 5 Years |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | Lexan |
| Material | Polycarbonate |
Raghvendra Kumar B (CEO)
Sri Raghavendra Enterprises
No 80/1, 22nd Cross, Govindrajanagar, Bengaluru - 560040, Karnataka, India






