Leading Wholesale Trader of ppgi roofing sheet, stainless steel roofing sheets, powder coated roofing sheet, ppgi corrugated sheet, 0.60 mm corrugated roofing sheet and lotus polycarbonate sheet from Bengaluru.




₹ 30 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness Of Sheet | 0.40 mm |
| Length | 12 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Material | GI |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Color | Blue |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Surface Finish | Pre Painted |



₹ 80 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness | 0.50 mm |
| Color | Grey |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 10 ft |
| Width | 3 ft |
| Usage/Application | Industrial |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 35 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness Of Sheet | 0.40 mm |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Material | Galvanized Iron |
| Color | Blue |
| Overall Width | 4 Feet |
| Length | 8 ft |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 30 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 0.50 mm |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Commercial |
| Length | 12 ft |
| Width | 4 ft |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | GI |
| Surface Finish | Pre Painted |



₹ 37 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness Of Sheet | 0.60 mm |
| Material | Aluminium |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Length | 18 ft |
| Usage/Application | Residential |
| Width | 3 ft |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 38 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 sq ft |
| Thickness | 6 mm |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | Polycarbonate |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 16'16 |



₹ 37 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 0.40 mm |
| Material | Galvanised Iron |
| Length | 14 ft |
| Surface Treatment | Coated |
| Manufacturing Technique | Hot Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Color | Green |
| Width | 4.5 ft |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Our Corrugated Roofing Sheet is a durable and lightweight roofing solution designed with a wavy pattern for enhanced strength and load-bearing capacity. It offers excellent weather resistance, easy installation, and long-lasting performance, making it suitable for residential, commercial, and industrial roofing applications. We are engaged in offering 0.40 mm Corrugated Roofing Sheet to our clients.
Color Available: Silver, Green
Raghvendra Kumar B (CEO)
Sri Raghavendra Enterprises
No 80/1, 22nd Cross, Govindrajanagar, Bengaluru - 560040, Karnataka, India





