Leading Wholesale Trader of 0.45 mm color coated roofing sheet, 0.55 mm color coated roofing sheet, essar color coated roofing sheet, 0.40 mm color coated roofing sheet, color coated roofing sheet and essar galvanized roofing sheet from Bengaluru.




₹ 90 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness | 0.45 mm |
| Length | 12 ft |
| Material | GI |
| Width | 4 ft |
| Color | Red |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential & Commercial |



₹ 90 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Length | 12 ft |
| Material | Steel |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Red |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
| Sheet Thickness | 0.55 mm |
| Usage/Application | Residential & Commercial |





₹ 90 / Running FeetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Running Feet |
| Thickness Of Sheet | 0.60 mm |
| Material | Galvanized Iron |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Red |
| Brand | Essar |
| Length | 12 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 90 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness | 0.40 mm |
| Brand | AM/NS |
| Length | 20 ft |
| Material | Galvanized Iron |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Gray |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential & Commercial |



₹ 90 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness of Sheet | 0.50 mm |
| Length | 12 feet |
| Material | Stainless Steel |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Red |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Width | 3.5 feet |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Residential & Commercial |




₹ 30 / FeetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Feet |
| Thickness Of Sheet | 0.30 mm |
| Length | 12 ft |
| Brand | Essar |
| Width | 3 ft |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Country of Origin | Made in India |
| Tensile Strength | 550 MPa |
| Usage/Application | Commercial |
| Color | Blue |
| Shape | Rectangular |



₹ 100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Material | Galvanised Iron |
| Thickness Of Sheet | 0.45 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Color | Red |
| Length | 12 ft |
| Width | 4.5 ft |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 38 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | Galvanised Iron |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Blue |
| Length | 20 ft |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Shape | Curved |
Raghvendra Kumar B (CEO)
Sri Raghavendra Enterprises
No 80/1, 22nd Cross, Govindrajanagar, Bengaluru - 560040, Karnataka, India






