Polycarbonate is used for doors and windows, instead of glass. To enhance modern home decors, these sheets are also used for showers and swimming pool enclosures. Other areas where these sheets are used in residential and commercial projects include balconies, patios and decks.




₹ 70 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness | 2 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Features | Tamper Proof |
| Length | 12 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |
| Transparency | 50% |



₹ 70 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness | 3 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Features | Tamper Proof |
| Length | 12 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |



₹ 30 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness | 10 mm |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Features | Tamper Proof |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Transparent |
| Structure | Triple wall |
| Transparency | 50% |
| Country of Origin | Made in India |
| Width Available | 2100 mm |
| Length | 11800 mm |



₹ 70 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness | 6 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Blue |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Features | Tamper Proof |
| Length | 10 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |



₹ 70 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Thickness | 4 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Transparent |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Features | Water Proof |
| Length | 12 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |








₹ 70 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 6 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Color | Blue |
| Features | Water Proof |
| Surface Treatment | Film Coated |
| Length | 12 ft |
| Width | 3.5 ft |
| Usage/Application | Residential and Commercial |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Shape | Rectangular |





₹ 30 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Thickness | 4 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Features | Tamper Proof |
| Color | Blue |
| Structure | Triple wall |
| Transparency | 50% |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |



₹ 30 / sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 sq ft |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Features | Tamper Proof |
| Thickness | 6 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Transparent |
| Structure | Triple wall |
| Transparency | 50% |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Polycarbonate |
| Width Available | 1220 mm |



₹ 30 / Sq ftGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Sq ft |
| Area Of Application | Residential & Commercial |
| Features | Tamper Proof |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Green |
| Structure | Triple wall |
| Transparency | 50% |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness Available | 16 mm |
| Width Available | 2100 mm |
| Length | 11800 mm |
Raghvendra Kumar B (CEO)
Sri Raghavendra Enterprises
No 80/1, 22nd Cross, Govindrajanagar, Bengaluru - 560040, Karnataka, India







