Our product range includes a wide range of 0.50 mm metal roofing sheet, essar 0.40 mm metal roofing sheet, essar metal roofing sheet, essar 0.45 mm metal roofing sheet, 0.60 mm metal roofing sheet and 0.55 mm metal roofing sheet.




₹ 90 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | Aluminium |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Green |
| Length | 12 ft |
| Width | 4.5 ft |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 90 / Running FeetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Running Feet |
| Thickness | 0.40 mm |
| Material | Mild Steel |
| Width | 4 ft |
| Color | Grey |
| Brand | Essar |
| Length | 12 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Rectangular |



₹ 90 / Running FeetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Running Feet |
| Thickness | 0.50 mm |
| Material | Mild Steel |
| Width | 3 ft |
| Color | Blue |
| Brand | Essar |
| Length | 12 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Commercial |
| Shape | Rectangular |
| Is It Rust Resistant | Yes |



₹ 90 / Running FeetGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Running Feet |
| Material | Stainless Steel |
| Width | 3.5 ft |
| Color | Red |
| Brand | Essar |
| Length | 10 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 80 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness | 0.60 mm |
| Material | Aluminium |
| Length | 14 ft |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Width | 4.5 ft |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 80 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Thickness | 0.55 mm |
| Material | Aluminium |
| Length | 12 ft |
| Surface Treatment | Galvanised |
| Width | 4.5 ft |
| Manufacturing Technique | Cold Rolled |
| Usage/Application | Residential |
| Shape | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Raghvendra Kumar B (CEO)
Sri Raghavendra Enterprises
No 80/1, 22nd Cross, Govindrajanagar, Bengaluru - 560040, Karnataka, India




